Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetBusinessBlog has a deprecated constructor in /home/dealer/kasat/pkg/ego_zaplecze/web/html/wp-content/themes/smartbiz/functions/smartbiz-admin.php on line 3
Czym jest karta debetowa? | Bankowość w plastikowym wydaniu.
     
 
     

Czym jest karta debetowa?

Karta debetowa, podobnie choćby karta kredytowa, jest rodzajem karty płatniczej. Od karty kredytowej różni się tym, że nie jest związana z odrębnym kontem kredytowym, a najczęściej z rachunkiem osobistym, z przyznanym przez bank tzw. debetem. Debet w koncie osobistym jest po prostu formą kredytu bieżącego – umożliwia bowiem wypłatę środków w ilości przekraczającej stan konta. Karty te umożliwiają płacenie w punktach handlowych oraz wypłaty z bankomatów. Niektóre banki oferują dodatkowo możliwość płacenia tego typu kartami w sieci. Karty debetowe pozwalają wyłącznie na transakcje online – to znaczy podczas dokonywania każdej operacji bezgotówkowej czy wypłaty gotówkowej, sprawdzany jest w banku stan konta. Zatwierdzenie transakcji lub wypłata środków następuje wyłącznie wówczas, gdy saldo konta jest wystarczający. Pod względem technicznym, karta debetowa jest w pełni elektronicznym instrumentem płatniczym. Zawsze wyposażona jest nośnik danych – albo sam pasek magnetyczny lub pasek i wbudowany mikroprocesor.

Aktualnie większość kart posiada już właśnie mikroprocesor. Operacje realizowane za pomocą kart debetowych wymagają potwierdzenia numerem PIN – czyli unikalnym zestawem liczb, które są swego rodzaju hasłem, potwierdzającym użycie karty zgodnie z wolą jej właściciela. Numer PIN powinien znać więc tylko właściciel karty, nie powinien go zapisywać na karcie (co się niestety zdarza dość często), ani podawać innym osobom. Debet bankowy związany z kartą debetową jest zwykle oprocentowany o wiele niżej niż kredyt związany z kartą kredytową. Na ogół jednak w kartach debetowych nie jest przewidziany okres bezodsetkowy, który jest cechą wyróżniającą kart kredytowych. Tak więc odsetki od debetu są pobierane zawsze, i są naliczane już od chwili wykorzystania debetu.



This entry was posted on 15 maja 2012 and is filed under Bez kategorii. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.