Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetBusinessBlog has a deprecated constructor in /home/dealer/kasat/pkg/ego_zaplecze/web/html/wp-content/themes/smartbiz/functions/smartbiz-admin.php on line 3
Karta płatnicza | Bankowość w plastikowym wydaniu.
     
 
     

Karta płatnicza

Karta płatnicza jest narzędziem płatniczym, obecnie prawie tylko elektronicznym. Karty płatnicze służą do płatności bezgotówkowych w sklepach lub placówkach usługowych, wypłacania pieniędzy z bankomatów czy płatności online. Kartą płatniczą jest tak karta kredytowa, jak i debetowa lub zwykła karta przekazywana przez banki użytkownikom rachunków osobistych (nie związana z rachunkiem kredytowym, czy osobistym-debetowym). Na dzień dzisiejszy większość kart płatniczych to karty elektroniczne, z paskami magnetycznymi i/lub tzw. Chipami. Płacenie kartą płatniczą w sklepie czy za usługę polega na wprowadzeniu karty do terminala – i zależnie od typu karty, przesunięciu przez czytnik pasków magnetycznych, bądź wsunięciu do specjalnego czytnika mikroprocesorów (w przypadku kart chipowych). Następnie terminal automatycznie odczytuje dane zakodowane na karcie (imię i nazwisko posiadacza, numer karty, okres ważności), a kasjer wprowadza kwotę płatności, następnie użytkownik karty potwierdza wysokość obciążenia i autoryzuje całą transakcję poprzez wprowadzenie numeru PIN (czyli unikalnej kombinacji 4-6 cyfr). Numer PIN pełni rolę hasła, a użytkownik karty nie powinien go ani zapisywać (np. na karcie) ani przekazywać komukolwiek. Po podaniu prawidłowego PINurządzenie wykonuje połączenie z bankowym centrum rozliczeniowym oraz samym bankiem, w którym następuje sprawdzenie czy transakcja kartą płatniczą na wpisaną kwotę może być dokonana. Jeśli bank potwierdzi, że można dokonać transakcji na wskazaną kwotę, wtedy następuje autoryzacja i terminal drukuje pokwitowanie.W sytuacji podania nieprawidłowego numeru PIN karty płatniczej autoryzacja oczywiście nie następuje i bank odrzuca taką płatność.

W zbliżony sposób wygląda wypłata za pomocą karty płatniczej pieniędzy z bankomatów. Wtedy też po podaniu kwoty wypłaty i numeru PIN, bankomat łączy się z bankiem użytkownika karty i sprawdza, czy dysponuje on na swoim koncie wystarczającą ilością pieniędzy. Jeśli tak – odbywa się wypłata gotówki. W bankomacie wprowadzenie złego numeru PIN również uniemożliwia dokonanie transakcji. Warto pamiętać, iż po kilkukrotnym (zazwyczaj trzecim) podaniu błędnego numeru PIN, karta jest blokowana, zaś sprzedawca (lub bankomat) zatrzymuje kartę. Zasada ta służy bezpieczeństwu użytkownika karty płatniczej – bowiem uniemożliwia użytkowanie karty przez osoby niepowołane – nie znające numeru PIN. Warto wiedzieć, że nie wszystkie transakcje wykonywane kartą płatniczą wymagają potwierdzenia numerem PIN. Niektóre z kart płatniczych umożliwiają tzw. transakcje zbliżeniowe – to znaczy płatności polegające tylko na zbliżeniu karty do odpowiedniego czytnika, bez konieczności zatwierdzenia za pomocą numeru PIN. Są to zwykle operacje na niewielkie kwoty – nie większe niż wysokość kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Karta płatnicza pozwala także na płacenie online. Do większego zabezpieczenia takich transakcji stosuje się już dość często kolejną weryfikację, na przykład za pomocą dodatkowego kodu przesyłanego użytkownikowi karty płatniczej przez SMS.



This entry was posted on 2 marca 2012 and is filed under Bez kategorii. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.